Najpopularniejsze techniki zdobnicze

Ciekawie ozdobione ramki, doniczki czy wazony z pewnością prezentują się o wiele bardziej okazale, aniżeli zwykłe przedmioty o jednolitych i sztampowych kolorach. Niestety bardzo często malowane i ręcznie ozdabiane produkty kosztują dwa razy więcej, aniżeli przeciętne przedmioty o jednostajnej barwie. Okazuje się jednak, że większość technik zdobniczych można zastosować we własnym domu. Interesujące pomysły na ozdobienie ulubionego pudełka, doniczki czy szkatułki można znaleźć na stronach internetowych oraz w różnego rodzaju czasopismach. Warto zatem wiedzieć, które procesy zdobienia można przeprowadzić samodzielnie oraz na czym w ogóle polegają najpopularniejsze z nich. W efekcie, przy niewielkich nakładach finansowych, można stworzyć w domu naprawdę oryginalną i niesztampową ozdobę.

Kalkomania

Kalkomania to technika skupiająca się wokół przenoszenia różnych wzorów czy rysunków na ozdabiany przedmiot. W ostatnim czasie bardzo popularną gałęzią kalkomanii stała się tak zwana kalkomania ceramiczna, która – jaka sama nazwa bezpośrednio wskazuje – skupia się wokół wyrobów wytwarzanych z ceramiki. Kalkomania ceramiczna idealnie sprawdza się z kolei w kontekście ceramiki reklamowej. Logo umieszczane na filiżankach, kubkach czy zastawach stołowych stanowi świetną reklamę i promocję każdej marki.

Grawerowanie

Technikę grawerowania współcześnie bardzo często wykorzystuje się przy produkowaniu biżuterii. Kupujący mogą zlecić wygrawerowanie sentencji na obrączce czy imienia na wisiorku. Wszystko po to, by prezent bądź upominek stał się bardziej spersonalizowany. Grawerowanie to inaczej rytowanie, czyli wykonywanie wzorów (także tekstów, rysunków etc.) przy pomocy specjalnie wykonanych do tego rylców. Czasami wykorzystuje się również różnego rodzaju środki chemiczne.

Relief

Relief powinien kojarzyć się przede wszystkim z płaskorzeźbami. Jest to technika polegająca na rzeźbieniu różnych wzorów, tekstów czy obrazów w określonym przedmiocie. Jeśli chodzi o rodzaje reliefu, możemy podzielić je w zależności od rodzaju powierzchni ozdabianego przedmiotu. Warto wymienić tutaj przede wszystkim reliefy płaskie, wypukłe oraz wklęsłe. Niejednokrotnie kształt naczynia czy innego elementu sprawia, że wszystkie trzy „płaskorzeźby” występują jednocześnie. Relief można wykonywać za pomocą różnych narzędzi.

Iluminowanie

Iluminowanie to niezwykle ciekawa technika zdobienia. Przede wszystkim dlatego, że nie dotyczy obrazów czy grafik nanoszonych na przedmioty codziennego użytku. Wspomniana technika jest związana ze zdobieniem tekstów i książek. Zdobienie iluminacjami będzie zatem umieszczaniem na wspomnianych elementach specjalnie przygotowanych rysunków bądź ilustracji. Iluminowanie było spotykane już w średniowieczu. Ręcznie zapisywane tomy (przed wynalezieniem druku) obok niezwykle kaligrafowanego tekstu cechowały się także niezwykłą techniką zdobniczą w postaci kolorowych rysunków czy pięknie ozdobionych liter na początku większego rozdziału.

Malowanie

Technika malowania należy chyba do najłatwiejszych i jednocześnie najtańszych technik zdobniczych. Samo malowanie to z definicji po prostu technika zdobienia powstająca poprzez nanoszenie różnych farb. Te ostatnie dostępne są nie tylko w różnych barwach, ale także w różnych rodzajach. Innej farby użyjemy na przykład do malowania szkła, jeszcze inna przyda się podczas malowania porcelany.

Decoupage

Technika zwana dekupażem przywędrowała do krajów europejskich z Dalekiego Wschodu, a dokładniej z dwunastowiecznych Chin. Do dziś jest jedną z najpopularniejszych oraz najłatwiejszych metod ozdobnych, wykorzystywanych do oklejania drewna, metalu czy ceramiki. Sprawdza się w zasadzie na każdym materiale i z pewnością między innymi dlatego cieszy się tak dużą popularnością. Decoupage to przede wszystkim naklejanie własnoręcznie wykonanych wzorów, wydrukowanych obrazów bądź fragmentów gazet na określony przedmiot. Pokrycie kilkoma warstwami lakieru sprawia, że materiał wtapia się w wybrany produkt, dzięki czemu przypomina po prostu namalowany wzór.

Powyższe techniki są jedynie przykładem tego, w jaki sposób można ozdobić ulubiony przedmiot. Ręcznie wykonywane produkty można znaleźć nie tylko w sklepach, ale również na aukcjach internetowych bądź na blogach prowadzonych hobbystycznie. W sieci można znaleźć także cenne wskazówki dotyczące tego, jak tworzyć przedmioty metodą decoupagu bądź w jaki sposób malować na szkle. Wbrew pozorom wspomniane techniki wcale nie są trudne w realizacji.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Our website is protected by DMC Firewall!