Aranżacja łazienki

Urządzanie łazienki wbrew pozorom wcale nie jest łatwym zadaniem. Trzeba zdać sobie sprawę przede wszystkim z tego, że we wspomnianym pomieszczeniu spędzamy stosunkowo dużo czasu, a więc naturalnym biegiem rzeczy powinniśmy się w nim dobrze i komfortowo czuć. Kolejnym aspektem w przypadku aranżacji są względy bezpieczeństwa, o które trzeba zadbać szczególnie wtedy, gdy w domu czy mieszkaniu przebywają na co dzień młodsze dzieci. Najważniejsze aspekty związane z remontem łazienki wiążą się również z oświetleniem, praktycznymi meblami czy wreszcie dodatkami, które nie tylko wprowadzają odpowiedni nastrój, ale są równie cenne pod względem praktycznym. Osobnym zagadnieniem okazują się być także materiały wykończeniowe. Ich wybór – mimo dużej różnorodności na rynku – wcale nie jest prosty. Warto zatem wiedzieć jakie zabiegi aranżacyjne są dzisiaj najchętniej wykorzystywane oraz które materiały wykończeniowe najlepiej sprawdzą się w przypadku urządzania domowej łazienki.

Płytki ceramiczne

Najpopularniejszym materiałem wykończeniowym do łazienek są oczywiście klasyczne i eleganckie płytki ceramiczne. Te można dzisiaj zakupić w różnorodnych wzorach czy kolorach. W ostatnim czasie popularne są dwa formaty płytek. Jedni upodobali sobie większe, często nawet półmetrowe kafle, inni skupili się z kolei na oryginalnych i pomysłowych mozaikach wyłożonych z malutkich płytek ceramicznych. Bardzo ciekawe oferty – zarówno pod względem cenowym, jak i pod względem wyboru – prezentują dzisiaj sklepy internetowe. Na rynku można znaleźć również płytki antypoślizgowe, które doskonale sprawdzają się w łazienkach dziecięcych. Płytki cieszą się popularnością ze względu na swoją trwałość, estetykę i praktyczność pod względem codziennej pielęgnacji.

Bezpieczeństwo w łazience

Bardzo ważnym aspektem w każdej łazience jest oczywiście bezpieczeństwo. Szczególnie w przypadku dzieci, osób starszych czy osób z niepełnosprawnością. W przypadku tych pierwszych przede wszystkim należy zadbać o zabezpieczenie podłoża. Śliska podłoga często jest wynikiem groźnych upadków. Doskonale w tym zakresie sprawdzą się specjalne dywaniki. Alternatywą jest oczywiście zakup antypoślizgowych płytek, o których mowa była nieco wyżej. W przypadku osób starszych czy niepełnosprawnych należy zadbać o różnego rodzaju uchwyty w ścianach. Te powinny być zamontowane przede wszystkim w okolicach muszli klozetowej oraz przy wannie i prysznicu. Osoby poruszające się na wózku powinny mieć dużo przestrzeni oraz obniżone sprzęty sanitarne, by można było z tych ostatnich wygodnie korzystać.

Dodatki aranżacyjne

W łazience, jak zresztą w każdym innym aranżowanym pomieszczeniu, dużą rolę pełnią dodatki. W ostatnim czasie bardzo popularne stało się urządzanie łazienek pod względem jakiegoś stylu. W łazienkach retro można zatem znaleźć wielkie lustra obite w szerokie ramy czy ramki ze zdjęciami. Pomieszczenia rustykalne charakteryzują się z kolei dodatkami drewnianymi. Co ciekawe, drewno pojawia się także w kontekście zabudowy urządzeń sanitarnych. Takie aranżacje bywają już jednak nieco bardziej kosztowne. W łazienkach doskonale sprawdzają się doniczkowe kwiaty, klasyczne zasłonki czy oryginalna zasłona prysznicowa.

Sprzęty sanitarne

Podstawowe sprzęty, które muszą znaleźć się w łazience to przede wszystkim muszla klozetowa, prysznic (lub opcjonalnie wanna) oraz umywalka. Jeśli przestrzeń na to pozwala, w pomieszczeniu powinna znaleźć się także pralka (sprzęt do prania umieszczony w kuchni może nieco przeszkadzać innym domownikom, dlatego obok specjalnie wyodrębnionej pralni łazienka wydaje się najlepszą opcją). W dużych łazienkach można pozwolić sobie oczywiście na montaż dwóch umywalek czy wielkiej, narożnikowej wanny. W niektórych przestrzeniach obok toalety montuje się również bidety, jednak te ostatnie nie są w Polsce tak bardzo popularne jak na przykład na zachodzie Europy. Dobierając sprzęty sanitarne, warto skupić się nie tylko na promocyjnych cenach, ale również na jakości. Lepiej zainwestować bowiem raz a porządnie, aniżeli za jakiś czas ponownie inwestować w kolejne urządzenia do łazienki.

Meble do łazienki

Meble kupowane do łazienki powinny być przede wszystkim praktyczne. Z reguły pomieszczenia sanitarne nie należą do największych, dlatego niepotrzebne zagracanie kolejnymi szafkami z pewnością niczego nie da. Doskonale sprawdzają się szafki nad lub pod umywalką, ponieważ nie zabierają dużo przestrzeni. Jeśli chodzi o łazienki Poznań, Warszawa oraz inne duże miasta posiadają szeroką gamę produktów na wymiar, dzięki czemu pomieszczenie zostaje maksymalnie zagospodarowane. We wspomnianym miejscu doskonale sprawdzi się także szafka na ręczniki. W małych przestrzeniach doskonale sprawdzają się meble przeszklone, które optycznie powiększają przestrzeń.

Łazienka dla osób z niepełnosprawnością

Jeśli w domu mieszkają osoby z niepełnosprawnością (na przykład poruszające się na wózku), łazienka jak najbardziej powinna zostać przystosowana do ich potrzeb. Przede wszystkim ważna jest w takim pomieszczeniu przestrzeń, czyli tak zwana strefa ruchu, dzięki której osoba siedząca na wózku nie będzie miała ograniczonego pola manewru. Bardzo istotnym aspektem jest również dostosowanie sprzętów sanitarnych pod względem wysokości czy wielkości. Niżej powinny znaleźć się przede wszystkim muszle klozetowe, umywalki czy nawet lustra. W przypadku prysznica woda powinna spływać bezpośrednio do otworu w podłodze. Dzięki temu wjazd do kabiny będzie maksymalnie ułatwiony. Warto zadbać także o dodatki w postaci uchwytów czy słupków, na których osoba korzystająca z toalety będzie mogła się oprzeć.

Podczas aranżacji łazienki trzeba zwracać uwagę na wszystkie szczegóły. Tylko wtedy efekt końcowy będzie w stanie nas zadowolić. Warto pamiętać o funkcjonalnych i jednocześnie estetycznych materiałach wykończeniowych, takich jak chociażby wspomniane wcześniej płytki ceramiczne. Praktyczność połączona z estetyką powinna dotyczyć również wszelkich mebli, sprzętów sanitarnych czy wreszcie dodatków.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Our website is protected by DMC Firewall!