Kominkowe stylizacje – jaki wkład kominkowy wybrać?

 

Kominek jest specyficznym elementem wyposażenia wnętrz. Cechuje się bowiem nie tylko praktycznością, ale również dużą estetycznością, wprowadzającą do salonu, sypialni czy kuchni niepowtarzalny klimat. Nic zatem dziwnego, że na przestrzeni ostatnich kilku lat (kiedy zainteresowanie estetyką i aranżacją bardzo wzrosło) kominki pojawiają się w polskich domach i mieszkaniach coraz częściej. Warto zauważyć, że słowo kominek jest jedynie pojęciem nazywającym bardzo różnorodne modele oferowane nam dzisiaj na rynku. W zależności od upodobań czy oczekiwań producenci przygotowują propozycje, które powinny trafić do jak najszerszej grupy odbiorców. Jakie wkłady kominkowe możemy zatem odnaleźć w polskich sklepach. Które z nich cieszą się największym zainteresowaniem? Kupując kominek, warto poznać szczegółowe odpowiedzi na powyższe pytania. Dzięki nim wybór z pewnością stanie się łatwiejszy.

 

Kominek stylizowany na piec kaflowy

Piece kaflowe od wielu lat używane były do ogrzewania różnego typu pomieszczeń. W niektórych mieszkaniach można spotkać je do dziś, chociaż coraz częściej spółdzielnie mieszkaniowe „kafle” zastępują nowoczesną instalacją grzewczą i kaloryferami. Niemniej jednak w niektórych przestrzeniach wbudowywanie wkładów kominkowych w obudowę kaflową stało się niezwykle modne. Kremowe czy brązowe kafelki otaczające kominek tworzą razem fenomenalny efekt aranżacyjny. Warto pamiętać, że tego rodzaju kominek powinien mieć również odpowiednią oprawę w postaci wyposażenia wnętrza. Zazwyczaj mowa tutaj o klasycznych i eleganckich aranżacjach przypominających wystrój dawnych dworków i pałaców. Kafle wykonywane są z bardzo różnorodnych, ale jednocześnie trwałych materiałów.

Kominek stylizowany na konstrukcję minimalistyczną

W wielu domach i mieszkaniach prym wiedzie tak zwany styl minimalistyczny. Przerost formy nad treścią już dawno opuścił gusta polskich rodzin, tym samym pozostawiając miejsce na coś zupełnie przeciwnego. Jak jednak otrzymać wrażenie minimalizmu w przypadku kominka, którego podstawowym zadaniem jest przecież dawanie ciepła i budowanie efektu przytulnego oraz nastrojowego pomieszczenia? Okazuje się, że paradoksalnie wspomniany kontrast idealnie wpasuje się w minimalistyczne wnętrze. Przede wszystkim należy zatem zadbać o tak zwaną obudowę wkładu kominkowego. W dużej mierze to ta ostatnia (odpowiednio dobrana) zbuduje wrażenie minimalistycznego chłodu. Warto zatem wybrać obudowę wykonaną ze stalowych czy też metalowych materiałów. Czarna, ołówkowa czy stalowa barwa doskonale skontrastuje się z pomarańczowo-czerwonym ogniem tańczącym zwinnie na palenisku.

Kominek podkreślający nastrojowość wnętrza

Jak widać powyżej, kominek może więc paradoksalnie podkreślić chłód i minimalizm danego wnętrza. Z drugiej strony należy również wspomnieć pokrótce o jego podstawowych cechach. W wielu przypadkach bywa bowiem tak, iż kominek podkreśla przytulne, klasyczne i eleganckie pomieszczenia, w których został zamontowany. Warto pamiętać nie tylko o kształtach wkładu kominkowego czy też jego wielkości. Dużo dobrego w tym przypadku może zdziałać odpowiednio dobrana obudowa. Jeśli zależy nam na podkreśleniu estetyczności i przytulności danego pomieszczenia, obudowa powinna zostać wykonana z ciepłych surowców, takich jak na przykład cegła czy piaskowy kamień. Alternatywą jest oczywiście obudowa „płaska”, pomalowana na ciepły kolor (na przykład czerwony, pomarańczowy czy zielony). Całość powinna zresztą aranżacji.

Kominek z naturalnych materiałów

Coraz częściej w polskim społeczeństwie pojawia się moda na konstrukcje wykonywane ze stuprocentowo naturalnych materiałów, takich jak na przykład drewno czy cegła. Takie kominki można bardzo często spotkać w domach budowanych za miastem. Zazwyczaj wykonywane są na specjalne zamówienie domowników, a w projektowaniu samego kominka bierze udział architekt. Mimo tego, że wspomniane konstrukcje podlegają dużej stylizacji, w efekcie końcowym charakteryzują się wrażeniem dużej naturalności. Przede wszystkim dlatego, że niejednokrotnie przypominają stare piece kuchenne, które niegdyś budowane były w domkach wiejskich.

Kominek dwustronny

W ostatnim czasie bardzo popularnym modelem kominka stał się tak zwany kominek dwustronny. Wydaje się, że jego popularność wzrastała razem pojawieniem się w polskich domach aneksów kuchennych połączonych z salonem. Konstrukcja kominka dwustronnego opiera się zatem na postawieniu pomiędzy otwartą kuchnią a pokojem dziennym ścianki, na której znajdzie się wkład kominkowy widoczny zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Pomysł innowacyjny, ale jednocześnie sprawdzony i cieszący się dużą popularnością. Szczególnie dlatego, że aranżacja wnętrza dzięki takim rozwiązaniom staje się dużo bardziej ciekawa. Jeśli chodzi o takie wkłady kominkowe, te ostatnie można znaleźć między innymi w internetowych sklepach online. Ale nie tylko, ponieważ wspomnianą ofertę prezentują również sklepy stacjonarne. Obok zwykłych kominków, dwustronne  konstrukcje rzeczywiście zyskują sobie przychylność klientów. 

Kominek z ozdobnym gzymsem

Bardzo często – również w wymienionych wyżej kominkach – w całej konstrukcji kominkowej dominuje ozdobny gzyms. Ten ostatni nierzadko może pełnić na przykład funkcję półki kominkowej. Pomysły architektów w kontekście wyglądu danego gzymsu czy też wreszcie całego kominka są nierzadko bardzo innowacyjne. W efekcie każda obudowa okazuje się być jedyna w swoim rodzaju.

Wydaje się, że oferowane dzisiaj na rynku wkłady kominkowe cechują się dużą różnorodnością. Jeśli propozycje producentów nie są wystarczające, alternatywą wciąż pozostają projekty wykonywane przez architektów. Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że druga opcja może okazać się o wiele bardziej kosztowna, aniżeli ta pierwsza. Minimalizm, klimat czy naturalność to wyznaczniki, którymi osoba kupująca kominek może się kierować. Warto przede wszystkim zestawić wybrany wkład kominkowy z jego obudową oraz całą aranżacją danego pomieszczenia. W efekcie końcowym nie chodzi bowiem wyłącznie o to, by posiadać idealny i sprawdzony kominek. Ten ostatni musi dostosować się do warunków otoczenia po to, by wystrój wnętrza zachęcał do relaksu i odpoczynku mieszkających w domu czy mieszkaniu domowników. Dzięki różnorodnym ofertom jest to dzisiaj jak najbardziej możliwe.  

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!