Roślina i człowiek – związek na całe życie

 

Człowiek z natury odczuwa (co ciekawe na co dzień niezauważalną) więź z różnymi roślinami. Wystarczy spojrzeć na większość mieszkań, domów czy biur, w których mieszkańcy i pracownicy przechowują doniczkowe kwiaty, takie jak storczyki, agawy czy paprotki. Wiele osób posiada również ogrody, w których możemy znaleźć piękne róże, wdzięczne petunie czy klasyczne niezapominajki, bratki, fiołki i stokrotki. Pielęgnacja takich miejsc czy elementów jest nie tyle obowiązkiem, co raczej przyjemnością, na którą hobbystycznie decyduje się wiele osób. Obecność roślin ma na otoczenie wpływ estetyczny oraz zdrowotny. Z drugiej strony posiadacze ogrodów, pól uprawnych czy sadów muszą odwdzięczyć się swoim podopiecznym. Szczególnie wtedy, gdy w pobliżu pojawią się szkodliwe agrofagi gotowe zniszczyć nie tylko rośliny ozdobne, ale również (co ważne na przykład dla rolników, dla których uprawiane pola są źródłem utrzymania) rośliny uprawne. Jak zatem człowiek może pomóc roślinom? Jaki wpływ na społeczeństwo mają rosnące dookoła kwiaty, owoce i warzywa? Warto znać odpowiedzi na te pytania, ponieważ dotyczą nas one całkowicie bezpośrednio.

 Estetyka a kwiaty ozdobne

Kwiaty ozdobne – jak sama nazwa wskazuje – mają wpływać na nasze zmysł estetyczny. Choć na pozór wydaje się, że działają one wyłącznie na zmysł wzroku, w rzeczywistości rośliny są w stanie zadziałać przynajmniej na kilka zmysłów człowieka. Podstawowy wpływ różnego rodzaju kwiaty ozdobne przetrzymywane w domu czy ogrodzie mają oczywiście na wzrok i zapach. Oczy rejestrują kolor i kształt kwiatów, z kolei za pomocą węchu możemy poczuć ich woń. Nie bez powodu bardzo często w różnych miejscach możemy znaleźć te same rośliny. Kwiaty są w stanie wpływać również na zmysł naszego dotyku. Ich struktura i kształty często również utrzymują względy estetyczne i dostarczają właścicielowi pozytywnych wrażeń. Warto również zaznaczyć, że obok względów estetycznych pojawiają się względy zdrowotne, które niewątpliwie bezpośrednio wiążą się z obecnością kwiatów doniczkowych w domach i mieszkaniach.

Zdrowie a rośliny

Rośliny są dla człowieka oraz wszystkich organizmów żywych ważne przede wszystkim ze względu na to, iż przeprowadzają biochemiczny proces znany przez wszystkich jako fotosynteza. Dzięki drzewom, kwiatom i krzewom wydzielany zostaje tlen, niezbędny przecież do życia każdego człowieka i zwierzęcia. Co więcej, przez wieki rośliny były wykorzystywane przez nas w celach leczniczych. Do dziś produkowane leki w jakimś stopniu zawierają składniki roślinne. Warto wspomnieć chociażby o szałwii, mięcie czy melisie. Na przestrzeni lat ukształtowała się nawet dziedzina zwana ziołolecznictwem, w której leki wytwarza się wyłącznie z naturalnych składników. Oprócz zalet związanych ze zdrowiem, rośliny są również bogatym źródłem pożywienia. Co roku zbiory z pól uprawnych stanowią na całym świecie bogate źródła witamin i minerałów. Trudno wyobrazić sobie jak wyglądałaby dieta człowieka bez niezbędnych roślin, warzyw czy owoców.

Pielęgnacja roślin

Codzienna pielęgnacja rośliny przyczynia się do jej wzrostu oraz (szczególnie w przypadku roślin ozdobnych) estetycznego wyglądu. Warto sprawdzić, jak powinien być podlewany określony gatunek, ponieważ w zależności od specyfiki sposoby pielęgnacji mogą znacznie się różnić. Rośliny w domowym zaciszu warto oczyszczać z kurzu i przesadzać co jakiś czas do innej doniczki. Szczególnie wtedy, gdy kwiat się rozrasta. Wszystko po to, by zaoszczędzić sobie problemów związanych z wystąpieniem agrofagów.

Ochrona roślin przez człowieka

Często bywa tak, że cenne dla nas rośliny pod jakimś względem potrzebują ochrony człowieka. Najczęściej wtedy, gdy daną uprawę zaatakują tak zwane agrofagi, czyli potocznie rzecz ujmując szkodniki żerujące na rosnącej uprawie. Dziś możemy wyróżnić zarówno chemiczne środki ochrony roślin, jak i niechemiczne metody ochrony roślin. Każde z nich mają swoje plusy i minusy oraz są w różnym stopniu skuteczne. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba danej rośliny. Warto przede wszystkim stosować tak zwanego środki zapobiegawcze (czyli metody niechemiczne). Ściółkowanie gleby, odpowiednie nawożenie czy wreszcie wprowadzenie kwarantanny po zaobserwowaniu czegoś nienaturalnego mogą doprowadzić do szybkiego zwalczenia problemu. W ostateczności należy skorzystać z tak zwanych chemicznych środków ochrony roślin, jednak w tym przypadku trzeba być bardzo ostrożnym. Nadużycie pewnych specyfików może bowiem zaszkodzić nie tylko szkodnikom, ale również roślinie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Our website is protected by DMC Firewall!