Analiza zawartości metali ciężkich w rolnictwie

 

Niestety w wyniku uprzemysławiania miast i obszarów podmiejskich wiele pól uprawnych dostaje się w okręg negatywnego działania różnego rodzaju metali ciężkich związanych na przykład z produkcją jakichś elementów stricte przemysłowych. Niektóre pola od lat są z kolei pozostałością po dawno wyburzonej fabryce czy hali produkcyjnej. W takich miejscach zagrożenie związane z obecnością metali ciężkich także mimo znacznej odległości czasowej może istnieć. To właśnie z takich powodów bardzo ważne staje się przeprowadzanie analiz zawartości metali ciężkich. Dzięki nim naukowcy mogą określić w znacznej mierze, na których polach uprawnych potrzebne są dodatkowe środki ochrony roślin. Co ciekawe, niektóre gatunki nie mają problemu z obecnością metali ciężkich w glebie. Warto zatem wiedzieć, jaki stopień zanieczyszczenia gleby uniemożliwia uprawę roślin na danym terenie czy też które rośliny mogą przetrwać mimo dużej zawartości metali w ziemi uprawnej.

Źródła zanieczyszczenia gleby na polu uprawnym

Wyróżniamy dzisiaj przynajmniej kilkanaście źródeł, poprzez które wzrost roślin może zostać zahamowany, a ich jakoś znacznie się obniżyć. Warto zatem wspomnieć między innymi o terenach, na których kiedyś znajdowały się kopalnie różnych surowców, takich jak na przykład ruda metali. Jakość gleby – z czego często nawet doświadczeni rolnicy nie zdają sobie sprawy – zostaje również obniżona w sytuacji, w której w okolicy pola znajdują się drogi lub szlaki komunikacyjne. Na obecność metali ciężkich mają wpływ funkcjonujące do dziś zakłady przemysłowe lub tworzone nielegalnie wysypiska śmieci. Te narażają pobliskie pola nie tylko na obecność metali ciężkich, ale również na obecność różnego rodzaju szkodników i chwastów.

Metalofity

Na uwagę zasługują przede wszystkim tak zwane metalofity, czyli rośliny potrafiące przeżyć w środowisku, w którym stężenie metalów ciężkich jest naprawdę duże. Mowa tutaj między innymi o takich substancjach jak cynk, ołów czy nikiel. Warto oczywiście zaznaczyć, że w dużej mierze metalofity to rośliny dzikie, nienależące do grupy roślin jadalnych. Zazwyczaj rosną samoistnie i nie ma w tym procesie ludzkiej ingerencji. Metalofity są w stanie przetrwać w pobliżu wspomnianych kopalń, zakładów przemysłowych, a nawet w okolicach wysypisk.

Analizy zawartości metali ciężkich

Każda analiza zawartości metali ciężkich składa się z obserwacji oraz badań naukowców. Niektóre z nich podejmują dla przykładu zagadnienie przedostawania się metali ciężkich do organizmu ludzkiego oraz zwierzęcego. Zazwyczaj główne źródło metali ciężkich w organizmie człowieka lub zwierzęcia sprowadza się do spożywania roślinności wyrastającej na glebie zawierającej śladowe ilości tychże metali ciężkich. Okazuje się jednak, że metale ciężkie w pewnym stopniu wchodzą również w skład powietrza czy wód powierzchniowych i podziemnych. Co więcej, metale wchłaniają się do organizmu nie tylko poprzez układ pokarmowy, ale także poprzez układ oddechowy czy nawet skórę.

Badania naukowców udowodniły, iż śladowe ilości metali ciężkich w roślinach mogą wpływać na florę pozytywnie. Nadmierna ilość jest z kolei dla tych samych gatunków bardzo toksyczna. Istnieją również takie metale, które nawet w śladowych ilościach powodują straty w kontekście wzrostu rośliny. Co więcej, taki produkt spożyty przez człowieka lub zwierzę może negatywnie wpłynąć na zdrowie organizmu. Należy zatem ograniczać spożywanie takich produktów, których pochodzenie pozostaje nieznane lub jest podejrzane.  

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!