Szczotki dla psa

 

Każdy właściciel psa chciałby, aby jego pupil był zdrowym i radosnym zwierzakiem. W celu zrealizowania swojego marzenia niejednokrotnie musi zmierzyć się on jednak z licznymi problemami dotyczącymi samej natury jego ulubieńca. Jednym z takich kłopotów jest m.in. odpowiednia troska o sierść psa. Na wielu forach właściciele szukają jakichkolwiek wskazówek oraz wymieniają się własnymi doświadczeniami dotyczącymi tego, jak dbać o owłosienie swoich pupili. Ile jest jednak osób tyle jest opinii. Czy istnieje zatem skuteczna metoda, która da jednoznaczną odpowiedź na temat przebiegu prawidłowego pielęgnowania psiej sierści?

Sierść i jej ogromna rola

Piękna i lśniąca sierść jest dla wielu właścicieli wyznacznikiem troski i czasu, jaki poświęcają oni swoim pupilom. Włosie psa to jednak nie tylko element estetyczny, ale także niezbędna w procesie termoregulacji część składowa organizmu czworonoga. Warto zadbać zatem o utrzymanie jej w idealnym stanie.

Czesanie psa

Każdy właściciel psa wie, że czesanie jego pupila to częstokrotnie trudne przedsięwzięcie. W celu przyzwyczajenia czworonoga do tej czynności warto czesać go zatem już od najmłodszych lat. Pies, który przywyknie do czesania od szczeniaka łatwiej będzie akceptował ten zabieg w starszym wieku. Przed rozpoczęciem szczotkowania pupila warto zapewnić mu chwilę rozrywki. Zrelaksowane i rozbawione zwierzę nie będzie sprawiało wówczas większych kłopotów. W trakcie zabiegu dobrze dawać mu również kilka chwil odpoczynku. Przerwa ułatwi dalszą pracę zarówno mu jak i samemu właścicielowi. Po zakończeniu czesania pupil powinien otrzymać jakąś nagrodę np. w postaci ulubionego smakołyku. W ten sposób szczotkowanie będzie kojarzyło mu się z czymś przyjemnym i wartym cierpliwości.

Problemy podczas szczotkowania psa

W okresie, kiedy czworonogi nie gubią nadmiernie swojej sierści regularne szczotkowanie jest równie ważne. Psy, które posiadają krótsze włosie warto czesać przynajmniej raz w tygodniu. Najlepiej zabieg ten wykonywać gumową szczotką, która usunie niepotrzebne i wypadające włosie pupili. Te czworonogi, które cieszą się dłuższą sierścią należy szczotkować już nieco częściej, przykładowo około 2-3 razy w ciągu tygodnia. Do rozczesania niesfornych kołtunów warto użyć odżywkę, która znaczni ułatwi ten zabieg. W ten sposób nie uszkodzimy lub nie zerwiemy swojemu pupilowi zdrowych włosów. Na rynku można znaleźć wiele takich produktów. Wystarczy udać się do sklepu zoologicznego lub sprawdzić oferty w Internecie.

Szczotki dla psa

Wybór odpowiedniej szczotki dla swojego pupila to dylemat niejednego właściciela. Na rynku dostępne są m.in. szczotki druciane, szpilkowe, z naturalnego włosia, rękawice do pielęgnacji sierści czy specjalistyczne zgrzebła. Wszystkie te produkty bezproblemowo można nabyć w sklepie zoologicznym czy też na stronach różnego rodzaju marketach internetowych. Specjaliści w szczególności polecają szczotki z naturalnym włosiem. Nadają się one bowiem do praktycznie każdego rodzaju sierści. Tego rodzaju szczotki nie plączą włosia czworonogów ani nie wyrywają go. Zapewniają one sierści piękny połysk, zdrowy wygląd, idealnie zbierają z niej kurz oraz wszelkie zabrudzenia, jakie psiak zdążył przynieść ze sobą np. z porannego spaceru. Ich prostota tkwi w tym, że użycie szczotki z naturalnym włosiem nie sprawia bólu ani dyskomfortu pupilowi. W ten sposób może on nawet leżeć spokojnie podczas całego zabiegu szczotkowania. Szczotki dla psa z naturalnym włosiem sprzyjają również wzmocnieniu włosia czworonogów oraz powodują mniejsze elektryzowanie się. Istotna jest jednak ich prawidłowa pielęgnacja. Tego rodzaju szczotki warto spryskiwać regularnie specjalistycznymi preparatami, które zabiją wszelkie gromadzące się w nich bakterie.

Fryzjerzy dla psów

W celu utrzymania nienagannego stanu sierści pupila warto wybrać się z nim co jakiś czas do fryzjera. Z tego rozwiązania zaczyna korzystać coraz więcej właścicieli czworonogów. Fryzjerzy nie tylko ostrzygą psa, ale również pomogą dobrać odpowiednie preparaty do pielęgnacji jego sierści, rozprawią się z niesfornymi kołtunami czy zastosują różnego rodzaju kąpiele kosmetyczne, które zdecydowanie odżywią włosie czworonoga.

Odpowiednia dieta

Piękna i lśniąca sierść to efekt nie tylko wzorowej pielęgnacji, ale również dobrej diety czworonoga. Psy powinny otrzymywać pełnowartościową karmę dobraną do ich wieku oraz potrzeb. Inna będzie zatem dieta szczeniaka, a inna dorosłego już psa. W razie potrzeby warto zainteresować się również różnymi suplementami diety, które z pewnością pozytywnie wpłyną na pracę całego organizmu pupila.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!