Siatki tkane w przemyśle

Siatki tkaneRozwój przemysłu w ostatnich latach sprawił, że pojawiło się zapotrzebowanie na różnego rodzaju produkty i półprodukty. Nierzadko mowa o rzeczach, o których przeciętny człowiek nie ma zbytniego pojęcia. Wydaje się jednak, że niektóre elementy występujące w szeroko pojętym przemyśle stanowią niezbędną część, dzięki której społeczeństwa mogą wygodnie i bezpiecznie żyć oraz korzystać z dobrodziejstw im danych. Nie sposób wymienić wszystkich takich elementów, można natomiast wspomnieć o jednym z najważniejszych. Mowa oczywiście o tak zwanych siatkach tkanych, których wykorzystanie w przemyśle jest wprost niewyobrażalne. Tego typu materiały pojawiają się, gdy mowa między innymi o przemyśle maszynowym, chemii i farmacji czy nawet o ochronie środowiska. Jak widać są to kategorie bardzo od siebie oddalone i działające często w sprzecznych interesach. Co ciekawe, takich jednostek, w których wykorzystuje się siatki tkane jest o wiele więcej.

Charakterystyka siatek tkanych

Choć niewiele osób słyszała o siatkach tkanych, bardzo łatwo je scharakteryzować. Po pierwsze, warto wiedzieć między innymi o tym, że siatki tkane nazywane są również tkaninami technicznymi o splocie płóciennym (inaczej możemy określić splot, splotem prostym) lub też o splocie skośnym. Warto wiedzieć, iż siatki należą do grupy tak zwanych sit metalowych. Ich charakterystykę najprościej ująć określając wspomniane materiały słowami takimi jak lekkość i drobność konstrukcji. Takie cechy z pewnością sprawiają, że zastosowanie siatek wiąże się z przesiewaniem drobnych elementów oraz z filtracją cieczy, a nawet gazów. Zazwyczaj siatki tkane wykonuje się z materiałów nierdzewnych i kwasoodpornych. Dzięki temu materiały są bardzo trwałe i funkcjonalne.

Zastosowanie siatek tkanych

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że siatki tkane posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Można byłoby długo wymieniać dziedziny, w których wspomniane elementy się pojawiają, ale najlepiej będzie skupić się na tych najważniejszych. Siatki pojawiają się więc między innymi w energetyce, gdzie wykorzystywane są głównie do filtracji oleju oraz do filtracji wody technologicznej, chłodzącej czy zasilającej. W przypadku budownictwa oraz izolacji siatki tkane kojarzone są przede wszystkim z odpylaniem regranulatu. Co nie oznacza oczywiście, że jest to jedyne zagadnienie, w którym – oczywiście w tym zakresie – siatki znajdują zastosowanie. Szerokie zastosowanie siatek odnajdziemy przede wszystkim w chemii i farmacji. Przesiewanie i klasyfikacja nawozów czy oczyszczanie potasu i fosforanów to tylko nieliczne punkty, przy których siatka tkana jest niezbędna. Wydaje się, że odrębny akapit należy poświęcić ochronie środowiska i żywności w kontekście siatek tkanych, ponieważ są to nie tylko ważne, ale także niezwykle ciekawe zagadnienia.

Siatki tkane a ochrona środowiska i przemysł spożywczy

Ochrona środowiska to dziś tak zwany temat na czasie. Wiele organizacji działa w trosce o środowisko, ponieważ w świadomości ludzi ta kwestia stała się szczególnie istotna. Należy zdawać sobie sprawę z tego, ze siatki tkane również mają swój udział w ratowaniu planety i w troszczeniu się o szeroko pojętą florę i faunę. Wykorzystuje się je przy okazji oczyszczania ścieków czy odsalania wody morskiej i nawadniania. Kolejnym miejscem, w którym pojawia się siatka jest szeroko pojęty przemysł spożywczy. Siatki są tam potrzebne między innymi do filtracji i separacji (mowa dla przykładu o przemyśle mleczarskim czy cukrowym), a także do płukania, odwadniania czy sortowania. Nie da się ukryć, iż w dwóch wyżej wymienionych przypadkach siatki tkane idealnie pełnią swoją funkcję.

Wydaje się, że siatki tkane doskonale odnajdują się w szeroko pojętym przemyśle. Ich wykorzystanie jest naprawdę różnorodne, a zapotrzebowanie na tego typu produkty ciągle rośnie. Nieco więcej na temat tego rodzaju materiałów można oczywiście poczytać w sieci internetowej, na przykład na stronie http://www.metalzbyt.pl/siatki-tkane,612.html. W internecie można nie tylko czytać o siatkach, ale także zamówić je w razie potrzeby do domu czy do firmy.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!