Poznaj możliwości na rynku nieruchomości

 

projektKupno domu to decyzja, z którą musi zmierzyć się każda rodzina. Na rynku od ponad dwudziestu lat pojawiło się naprawdę dużo możliwości, z których warto dziś skorzystać. Jak jednak rozróżnić, które propozycje są atrakcyjne i będziemy z nich zadowoleni za kilka lat patrząc z perspektywy czasu na podjętą decyzję? Na rynku nieruchomości w ostatnich latach pojawiają się zarówno oferty kierowane ze strony dewelopera jak i właścicieli obiektów prywatnych. Można zdecydować się na kupno domu w stanie surowym lub wybrać opcję samej działki, by nieco później od zera stworzyć swój nowy dom. Która opcja jest najlepsza? Wydaje się, że dziś wszystko zależy od tego, co jest naszym priorytetem. Niektórzy wybierają życie za miastem by trudnić się z gospodarstwie rolnym. Jeszcze innym zależy, by nowe mieszkanie znajdowało się w centrum miasta. Widoczna jest jednakże pewna zależność. Młodzi ludzie po studiach decydują się raczej pozostać w mieście. Młode małżeństwa z reguły decydują się na wynajem kawalerki, a w między czasie budują dom za miastem. Rodziny z dziećmi coraz częściej emigrują jednak pod miasto, gdzie masowo pojawiają się osiedla podmiejskie. Jednakże nawet wyżej spisane zależności nie są tak naprawdę regułą.

 Mieszkania deweloperskie cechują się wysokim standardem i bezpieczeństwem

Nowoczesne i innowacyjne mieszkania wyrastają dziś w wielkich miastach jak grzyby po deszczu. Nie byłoby jednak ich aż tyle, gdyby nie fakt, że rzeczywiście jest na nie duże zapotrzebowanie. Dużo rodzin wybiera taką opcję ze względu na kilka ważnych czynników. Mieszkania deweloperskie tworzone są zazwyczaj w ramach strzeżonego osiedla. To ostatnie jest więc najczęściej ogrodzone i posiada dwudziestoczterogodzinny monitoring. Ten ostatni wabi szczególnie zapobiegawcze rodziny, które na przykład boją się wypuszczać swoje pociechy na podwórko. Nowoczesne materiały i innowacyjne technologie wykorzystane przy budowie poszczególnych lokali sprawiają, że zainteresowanie lokalami pojawia się wśród klientów z różnych grup wiekowych. Niektórzy kupują takie mieszkania tylko po to, by potem je wynająć. Zazwyczaj jednak klienci sami postanawiają stać się mieszkańcami konkretnego osiedla. Jeśli chodzi o lokalizację często bywa ona inna. Jeśli wpiszemy w internecie frazę: budowa obiektów otrzymamy dla przykładu wyniki poznańskich inwestycji zrealizowanych przez wspomnianą spółkę. Przeglądając osiedla, które już powstały zauważymy wtedy jedną zależność. Nie powstają one w jednym charakterystycznym miejscu, więc w ten sposób tworzą dla klientów alternatywę. Mogą oni wybrać lokalizację za miastem lub bliżej centrum. Możliwość wyboru sprawia, że klienci są zadowoleni i szybciej decydują się na daną ofertę. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że nowoczesne osiedla są doskonale przygotowane dla rodzin z małymi dziećmi czy dla osób z niepełnosprawnością. Poruszanie się po obiektach umożliwiają nowoczesne podjazdy czy też windy.

Mieszkania używane są o wiele tańsze, ale mają mniejszy standard

Decydując się na kupno używanego mieszkania od osoby prywatnej musimy liczyć się z tym, że dana nieruchomość ma już swoje lata. Wielkie blokowiska w dużych miastach są na przykład pozostałością po czasach sprzed 1989 roku. Nie można więc liczyć przy wyborze takiego miejsca, że w gratisie otrzymamy parking podziemny czy nowoczesne windy. Nie jest to oczywiście regułą. Niektóre starsze bloki mają w posiadaniu windy, muszą być jednak wyższe niż czterokondygnacyjne budynki. Wymiana zostaje przeprowadzona zazwyczaj wtedy, gdy stare windy przestają działać i nie da się ich naprawić. Niektóre spółdzielnie wyznaczają również mieszkańcom miejsca parkingowe, jednak najczęściej na dużych blokowiskach każdy parkuje jak chce i gdzie chce.

Kawalerki na Starym Mieście wybierają byli studenci

plac budowyKażdy student, któremu udało znaleźć się pracę w mieście, w którym studiował, naturalnie zostaje tam po zakończeniu nauki. Tak zwani single inwestują najczęściej w kawalerki zlokalizowane w okolicach starych rynków. Dlaczego właśnie tam? Często wbrew pozorom nie jest to zbyt dobra lokalizacja pod względem praktycznym. Imprezy obywające się co noc w okolicach rynków dają o sobie znać mieszkańcom. Hałas zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy znacznie obniża wartość nieruchomości w niektórych miastach. Dlatego też, jeśli komuś nie przeszkadza takie rozwiązanie, warto zorientować się jak jest w naszym mieście. Często bowiem nawet nie rozważamy takiej lokalizacji, ponieważ na ogół centrum wiąże się z wysokimi cenami mieszkań czy kamienic. Warto jednak zwrócić uwagę na coś innego i przejrzeć oferty wynajęcia mieszkań w okolicy rynku. Ceny są często niższe niż w innych lokalizacjach. Z kolei winą nie musi być wyłącznie hałas. Należy bowiem zaznaczyć, że zarówno wynajem, jak i kupno mieszkania w kamienicy przy rynku wiąże się z dużymi opłatami za ogrzewanie czy wodę. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, iż to prąd a nie gaz podgrzewa wodę użytkową oraz grzejniki.

Jedno jest pewne. Dziś na rynku nieruchomości oferta jest naprawdę różnorodna. Nawet najbardziej wymagający klient znajdzie w końcu ofertę, która przypadnie mu do gustu. Nie należy więc spieszyć się z szukaniem ofert i spokojnie obserwować rynek. Często niektóre inwestycje wydają się atrakcyjne, a po czasie okazuje się, że nie do końca jest tak, jak wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka. Należy więc sprawdzić dane mieszkania czy dom wolnostojący we wszystkich możliwych źródłach oraz w miarę możliwości skorzystać z takich firm, które znane są z realizacji solidnych i trwałych inwestycji. Jeśli chodzi o realizacje takie jak budowa obiektów jest z pewnością firmą, do której warto się zgłosić. Mieszkania budowane w ostatnich latach cechują się przede wszystkim nowoczesnymi technologiami i bezpieczeństwem. Z kolei kilkunastoletnie mieszkania w blokach są na rynku o wiele tańsze. Ostateczna decyzja jest jednak sprawą indywidualną każdego klienta poszukującego nieruchomości.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!