Open-space – biurowy przeżytek?

 

organizacja czasuOrganizacja przestrzeni biurowej może bezpośrednio wpływać zarówno na jakość pracy, jak i na samopoczucie znajdujących się wewnątrz osób, dlatego też powinna spełniać wszystkie najważniejsze normy i – co najważniejsze – być w pełni dopasowana do charakteru prowadzonej działalności. W przypadku korporacji oraz coraz większej ilości mniejszych firm dominuje struktura open-space, jednak posiada ona zarówno pozytywne, jak i negatywne strony. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej na temat takiej formy aranżacji biura oraz przyjrzeć się plusom i minusom charakteryzującym tego typu obiekty. W przypadku pracodawców umieszczanie obok siebie wielu stanowisk pracy to najlepsze rozwiązanie, ponieważ ułatwia szybką komunikację i pozwala na pełniejszą kontrolę nad porządkiem w pracy, jednak czy w przypadku samych pracowników jest podobnie? Okazuje się, że główni zainteresowani wcale nie są optymistycznie nastawieni do open-space, a wtórują im naukowcy, zwracający coraz większą uwagę na szkodliwość takich rozwiązań dla ludzkiej psychiki. W pierwszej kolejności powinno się jednak określić czym tak naprawdę jest open-space.

 Czym jest open-space?

Taka przestrzeń biurowa odznacza się wieloma stanowiskami pracy umieszczanych obok siebie w przestrzeni otwartej. Osoby zatrudnione pracują więc ze sobą biurko w biurko w jednej sali, bez podziału na pokoje. Pracodawcy mają możliwość umieszczania pracowników przy biurkach zlokalizowanych w swoim bezpośrednim sąsiedztwie lub oddzielania ich ściankami działowymi, czyli popularnymi boksami, które mają rekompensować osobom wykonującym swoje zadania brak intymności. Takie działanie wywołuje jednak stałe kontrowersje, na czele z uznaniem open-space za model przestarzały i władczy, niedostosowany w żadnym stopniu do standardów ustalonych przez technologiczny dorobek XXI wieku. Open-space był charakterystyczny dla krajów Zachodu i spopularyzowany w pierwszej połowie XX wieku i do dzisiaj przetrwał jako rozwiązanie idealne dla firm nastawionych na rozwój i kreatywne działania. Pracodawcy upatrują w nim możliwość zaoszczędzenia na kosztach organizacji przestrzeni pracy, jednak zatrudniane przez nich osoby narzekają często na obniżoną jakość wykonywania swoich obowiązków, głównie za sprawą intensywnego hałasu oraz poczucia stałej kontroli.

Plusy i minusy pracy w przestrzeni otwartej

praca biurowaJakie zatem korzyści posiadają biura w standardzie otwartym? Bez wątpienia możliwe jest lepsze komunikowanie się pomiędzy pracownikami. Ze względu na to, że wszyscy znajdują się w jednym pomieszczeniu, mają większe szanse na stworzenie zgranego zespołu, w którym nie będą tworzyły się mniejsze podgrupy. Co ważne, znacznie szybciej można też przekazywać sobie niezbędne dokumenty, dlatego też open-space sprawdza się dobrze w korporacjach, dla których czas odgrywa największą rolę. Otwarte biura to także lepsze wykorzystanie potencjału pomieszczenia oraz możliwość zaoszczędzenia na wyposażeniu. Im więcej stanowisk można umieścić obok siebie, tym lepiej, przede wszystkim dlatego, że w jednym miejscu może pracować zdecydowanie większa liczba osób. W przypadku standardowych rozwiązań pracownicy narażeni są na izolację, ponieważ podzieleni są w sposób mechaniczny na poszczególne pokoje, co może wywoływać konflikty i utrudniać swobodne komunikowanie się interpersonalne, dlatego też open-space może być uważane za lekarstwo na brak demokratyczności w miejscu pracy. Bez wątpienia pracodawcy mają też większą swobodę w reorganizowaniu przestrzeni biurowej i hierarchizowania wybranych stanowisk. Oczywiście takie rozwiązania mają też swoje oczywiste wady, do których zaliczyć można przede wszystkim narażanie pracowników na intensywny hałas i stres, szybsze rozprzestrzenianie się chorób i infekcji, wrażenie stałego bałaganu, brak prywatności i problemy z utrzymaniem wysokiego poziomu koncentracji, poczucie bycia pod stałą kontrolą, praca pod ciągła presją, działanie w sposób schematyczny, brak indywidualizmu, spadek wydajności pracy, możliwość pojawiania się konfliktów, brak intymności nawet w przypadku kwestii związanych z funkcjonowaniem firmy – wiele projektów musi być omawianych bez udziału osób trzecich, co w przypadku open-space jest niemożliwe i zmusza do opuszczania miejsca pracy. Problemem może być także wentylacja, ponieważ w miejscu, w którym pracuje kilkadziesiąt czy nawet kilkaset osób jednocześnie obniża się automatycznie jakość powietrza.

Skuteczne rozwiązania?

Konieczne jest zatem jak najlepsze uporządkowanie przestrzeni biurowej tak, aby pracownicy mogli funkcjonować w komfortowych warunkach. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się nowoczesne biurowce, takie jak chociażby posiadający komfortowy biurowiec Poznań, oferujący najemcom możliwość indywidualnego kształtowania przestrzeni. Pracodawcy otrzymują zatem szereg możliwości, dzięki którym z łatwością połączą dwa małe biura w jeden duży, podzielą biuro na mniejsze pomieszczenia czy też stworzą formę open-space. W przypadku tej ostatniej niezbędne jest jednak stawianie na jakość a nie ilość, co w przypadku wielu pracodawców wcale nie musi być takie oczywiste. Pozbywanie pracowników przestrzeni osobistej może przynieść bowiem więcej szkód niż korzyści, ponieważ niezadowolony czy zestresowany pracownik jest mało wydajny i zaczyna pracować coraz gorzej. Brak odpowiedniego oświetlenia i wentylacji naraża go także na utratę zdrowia, co także nie pozostaje bez znaczenia dla jakości pracy i budowania pozytywnego wizerunku firmy. A jak wiadomo dobre imię przedsiębiorstwa jest jego najlepszą wizytówką.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!