Kotły grzewcze

instalacja grzewczaBudowa domu to nie tylko projekt architektoniczny uwzględniający estetyczny wizerunek obiektu, ale także szereg decyzji dotyczący wieloletniej eksploatacji nieruchomości, dlatego też niezbędne jest zwrócenie uwagi na źródła energii, które cieszą się współcześnie największą popularnością. Dzięki ogromnej promocji działaczy środowiskowych, udało się przeforsować wiele projektów dotyczących potencjału naturalnych źródeł energii, przez co producenci urządzeń grzewczych coraz częściej decydują się na dystrybuowanie nowoczesnych technik grzewczych. Bez wątpienia największą popularnością cieszą się obecnie kotły kondensacyjne, zwłaszcza, że ich konstrukcja z roku na rok staje się bardziej dopracowana i ergonomiczna. Czy jednak warto inwestować właśnie w takie elementy? Jakie są ich najmocniejsze i najsłabsze strony? Kotły kondensacyjne pozwalają na oszczędność zużycia gazu nawet o 15% w zależności oczywiście od sposobów ich użytkowania, jednak w takim przypadku niezwykle ważne jest odpowiednie dopasowanie parametrów i wytycznych instalacji. Choć ciągle wiele osób ufa bardziej temu, co jest dobrze znane i stawia przede wszystkim na tradycję w podejściu do ogrzewania, technika kondensacyjna – dawniej traktowana nieco z przymrużeniem oka – stała się bardziej popularna.

Kotły kondensacyjne posiadają nieco inną budowę od tradycyjnych urządzeń, przede wszystkim pod względem obecności wymienników ciepła i wymuszonych ciągów kominowych. W takim przypadku wstępnie schłodzone spaliny przedostają się z nagrzewnicy do wymiennika, w którym zostają ochłodzone mniej więcej do temperatury 50 stopni Celsjusza. Ze względu na to, że w takich warunkach dochodzi do skraplania pary wodnej, możliwe jest odzyskanie ze spalin ukrytej energii, co uzależnione jest zresztą od wysokości temperatury. Im jest niższa, tym lepiej, ponieważ możliwe jest uzyskanie większej energii. Jest to główny powód, dla którego kotły kondensacyjne instaluje się zwykle w niskotemperaturowych instalacjach. Nowoczesne produkty posiadają w stałym wyposażeniu palniki o szerokim zakresie wydajności, dzięki czemu istnieje możliwość regulowania mocy grzewczej do aktualnych potrzeb. Ważne jest jednak zwrócenie uwagi na wysokość mocy nominalnej, ponieważ takie kotły stają się bardziej wydajne i efektywne podczas pracy pracy z mniejszą mocą. Plusem tego typu instalacji jest z pewnością to, że wpisują się praktycznie we wszystkie rodzaje zamkniętych instalacji grzewczych. Możliwe jest zatem zdecydowanie się na zastąpienie tradycyjnego kotła kondensacyjnym, nawet w bardziej skomplikowanych przypadkach, ponieważ nawet wtedy będziemy w stanie uzyskać wyższą sprawność, niż w przypadku tradycyjnych kotłów. Warto zwrócić uwagę na komin, ponieważ kotły (na przykład firmy) kondensacyjne przystosowane są do odpowiednich systemów kominowych – powietrzno-spalinowych.

nowoczesne ogrzewanieNie oznacza to oczywiście, że w momencie kiedy posiadamy komin z wkładem ceramicznym czy stalowym nie będziemy mogli zdecydować się na kocioł kondensacyjny, ponieważ w przypadku tradycyjnych kominów istnieje możliwość rozdzielenia przewodów odpowiednim adapterem. W takiej sytuacji powietrze może być doprowadzane oddzielną rurą na przykład za pośrednictwem systemu umieszczonego w ścianie domu. Wybierając typ ogrzewania mamy zwykle do wyboru całą masę rozmaitych produktów, dlatego też w pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę na własne oczekiwania i potrzeby. Każdy z nas, podobnie zresztą jak każdy dom jest inny, dobrze więc przemyśleć wcześniej wszelkie plusy i minusy tych instalacji, które bierzemy pod uwagę. Kotły kondensacyjne mają za zadanie podgrzewać wodę, jednak w zestawieniu z tradycyjnymi kotłami pozwalają na zaoszczędzenie ciepła, które w przypadku tradycyjnych kotłów jest bezpowrotnie tracone na skutek spalania. Proces kondensacji pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła ze spalin jeszcze zanim przedostaną się one do atmosfery. Dodatkowa ilość ciepła przekłada się automatycznie na obniżanie kosztów ogrzewania, co może okazać się bezcenne nawet wtedy, kiedy odzyskiwanie ciepła będzie oscylować jedynie wokół kilku procent. Tego typu elementy są obecnie najbardziej rozwiniętymi systemami grzewczymi, na takim przykładzie jesteśmy więc w stanie zauważyć jak bardzo rozwija się ta gałąź przemysłu i jak intensywnie dopracowywane są wcześniej osiągnięte wyniki sprzedaży. Wiadomo oczywiście, że budowa domu wiąże się z ogromnymi kosztami, nie warto jednak oszczędzać na systemach grzewczych, ponieważ to od nich zależy efektywność eksploatacji domu na przestrzeni lat. Nawet jeżeli wybrany przez nas kocioł pochłonie większą część budżetu, koszty zamontowania kotłów kondensacyjnych zwrócą się po czterech – sześciu latach. Biorąc pod uwagę rosnące ceny gazu, taka inwestycja może wydawać się rozsądnym posunięciem. Do wszelkich nowinek technologicznych podchodzimy z niemałym dystansem, jednak możemy zakładać, że nasza świadomość będzie się stale zmieniać, przez co z czasem coraz chętniej będziemy decydować się na inwestowanie w odnawialne źródła energii. Kolektory słoneczne, technika wiatrowa oraz nowoczesne kotły to tylko niewielki wycinek całej branży, która nieustannie poszukuje kolejnych sposobów na wykorzystanie tego, co mamy praktycznie na wyciągnięcie ręki. Jest to konieczne także dlatego, że naturalne zasoby w postaci gazu czy węgla wkrótce ulegną drastycznemu zmniejszeniu. Jeśli chodzi o kotły czy inne duże miasta są siedzibą najbardziej sprawdzonych producentów. 

Wykorzystanie ich potencjału może okazać się więc wyjątkowo trudne i kosztowne. Proces kondensacji wpłynął bardzo mocno na rozwój techniki grzewczej, montując jednak kotły, które czerpią z jego potencjału pełnymi garściami, powinniśmy zapewnić sobie dostęp do kanalizacji, ponieważ kondensat jest za pośrednictwem syfonu i węża odprowadzany na zewnątrz urządzenia. Kwaśny odczyn może uszkadzać florę bakteryjną, dlatego w zależności od mocy urządzenia, warto dopasować do kotła odpowiedni neutralizator. Kocioł nie powinien być też zabudowany poniżej poziomu kanalizacji – w takiej sytuacji będziemy ponosić dodatkowe koszty związane z zakupem pompki kondensatu, wypompowującej skropliny na zewnątrz.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!