Trudna i skomplikowana wycena mieszkania

pastelowa sypialniaBranża nieruchomości przeżywa ostatnimi czasy prawdziwe oblężenie, dlatego też niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do ewentualnej sprzedaży posiadanego przez siebie lokalu, ponieważ jak się w praktyce okazuje, nie zawsze transakcja przebiega pomyślnie zarówno dla jednej, jak i drugiej strony umowy. Ze względu na to, że posiadanie przez siebie lokalu na własność jest niezwykle istotną częścią majątku, warto więc odpowiednio nim rozporządzać, aby nie narażać się na jakiekolwiek straty finansowe. Wiele osób popełnia poważny błąd włączając się do rynku nieruchomości bez odpowiedniego przygotowania, tracąc później ogromne części zysków, które mogłyby być ich udziałem, gdyby zasięgnęli porady specjalistów. Oczywiście sprzedaż mieszkania czy domu uzależniona jest od ich wartości, ponieważ trudno zakładać, że ktokolwiek byłby w stanie odkupić od nas nieruchomość za cenę, którą samodzielnie byśmy wymyślili. W takiej sytuacji konieczne jest skorzystanie ze wsparcia rzeczoznawcy majątkowego, który nie tylko jest w stanie oszacować wartość nieruchomości, ale i posiada jako jedyny wszelkie narzędzia prawne, aby tego typu działalność prowadzić.

Dzięki operatowi szacunkowemu na podstawie którego dowiadujemy się jakie czynniki zostały wzięte od uwagę podczas przeprowadzania wyceny oraz jaka jest wartość naszego lokalu w danym momencie i na danym obszarze. Wycena mieszkania może okazać się korzystna także wtedy, kiedy nie zamierzamy sprzedawać lokalu ponieważ bardzo często zależy nam tylko i wyłącznie na poznaniu wartości naszego majątku. A ta może się różnić w zależności od sytuacji. Rzeczoznawca majątkowy nie ma łatwego zadania, ponieważ każda nieruchomość jest zupełnie inna i każda posiada swoje słabe i mocne strony. Istotne jest także to, że branża cały czas się przekształca, przez co konieczne jest stałe monitorowanie statystyk i poznawania cen uzyskiwanych w danym momencie na danym obszarze z pozostałych transakcji. Oczywiście ważne jest także to w jaki sposób prezentuje się obecna sytuacja gospodarcza miasta, regionu czy państwa, ponieważ nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że wycena mieszkania nie zależy tylko i wyłącznie od tego jak to mieszkanie wygląda. Wielu osobom wydaje się, że niewielkie zainwestowanie w remont przed przystąpieniem do wystawienia lokalu na sprzedaż jest wystarczająca, jednak bardzo często rzeczywistość weryfikuje ich plany, ponieważ wycena mieszkania okazuje się być mniej korzystna niż pierwotnie zakładali. Właściciel ma oczywiście wpływ na to czy wartość majątku będzie wyższa czy niższa, jest to jedynie niewielki procent na tle całości. Czasami bowiem niska cena lokalu jest uzależniona tylko i wyłącznie od tego, co znajduje się na zewnątrz i na co właściciel nie ma absolutnie żadnego wpływu. Z pewnością dla potencjalnego klienta będzie miało znaczenie to, czy mieszkanie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wysypiska śmieci czy też urokliwego jeziora.

aranżacja gabinetuNawet więc jeżeli lokal będzie wyjątkowo przestronny i ozdobiony na wszystkie możliwe sposoby, wysypisko śmieci sprawi, że zainteresowanie nie będzie takie, jakiego ktokolwiek mógłby oczekiwać. Bardzo często też ważne jest to czy potencjalnych nabywców stać w ogóle na zakup jakiegokolwiek mieszkania, ponieważ bardzo często zamożność społeczeństwa zachęca do zawierania umów kupna-sprzedaży. Do czynników zewnętrznych należy także infrastruktura znajdująca się wokół naszego mieszkania, a także sama jego lokalizacja – nie tylko w przestrzeni danego miasta czy dzielnicy, ale także w konkretnym bloku czy domu, ponieważ dla klientów może mieć znaczenie czy nasze mieszkanie znajduje się na dwunastym piętrze bloku bez windy czy też na parterze takiego bloku. Więcej informacji na ten temat można pozyskać na przykład na witrynie http://www.zfd.com.pl/wycena-mieszkan. Widać więc, że jest mnóstwo elementów, które sprawiają, że wycena mieszkania okazuje się niezwykle trudna do jednoznacznego scharakteryzowania, nie oznacza to jednak, że sam właściciel nie ma absolutnie żadnego wpływu na to czy wartość jego majątku będzie oszacowana zgodnie z jego oczekiwaniami. Obok czynników zewnętrznych znajdują się bowiem także takie elementy, które charakterystyczne są dla konkretnego lokalu, dlatego też podczas wyceny będzie istotne to czy wszystkie instalacje są nowe, czy mieszkanie poddawane było generalnemu remontowi oraz czy całość utrzymana jest w należytej czystości. Oczywiście wszystko zależy też od funkcjonalności przestrzeni, dlatego też czasami sam metraż nie jest decydujący podczas szacowania. Jeżeli układ pomieszczeń względem siebie będzie ograniczał komfort użytkowania, cena za lokal będzie zdecydowanie niższa od planowanego. Podczas sprzedaży nieruchomości jest istotna także sama prezencja i umiejętność dobrego „sprzedania” towaru, dlatego też coraz większą popularnością cieszą się firmy zajmujące się profesjonalnym home stagingiem, czyli przygotowywaniem mieszkań do transakcji.

Bardzo często tego typu przedsięwzięcia mylone są z ekipami remontowymi, jednak specjaliści od home stagingu są przede wszystkim projektantami i dekoratorami wnętrz, których rolą nie jest odmalowywanie ścian, ale doklejanie odpadających tapet, stawianie kwiatów na stole i odpowiednim ustawianiu mebli tak, aby podkreślić atuty lokalu tuszując jednocześnie jego niedoskonałości. Widać więc, że proces sprzedaży nie należy do najprostszych i bardzo często stanowi nie lada wyzwanie, które stanowi połączenie wielu elementów i kontaktów z rozmaitymi specjalistami, którzy pozwalają na odpowiednie nadzorowanie prawidłowości transakcyjnych. Wycena mieszkania może okazać się jedynie pierwszym krokiem do wszelkich dalszych decyzji i stanowić jedynie bodziec zachęcający albo zniechęcający nas do wszelkich dalszych działań. Czasami lepszym rozwiązaniem jest wstrzymanie się z transakcjami i przeczekanie trudnej sytuacji na rynku nieruchomości, niż zdecydowanie się na sprzedaż i ryzykowanie utraty większej części majątku. Zakup albo sprzedaż lokalu powinna być więc traktowana jak inwestycja, której nie powinno się podejmować pod wpływem chwili czy też jakiegokolwiek impulsu. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!