Transport ręczny w przemyśle

hala produkcyjnaNiemal każdego dnia w przemyśle przenosi się po kilkadziesiąt tysięcy rozmaitych elementów, spośród których znaleźć można nie tylko wielkogabarytowe elementy stalowe, ale także drobniejsze załadunki, dlatego też niezbędne jest, aby w przestrzeni hal i magazynów można było znaleźć idealnie dopasowany sprzęt, mogący w pełni odciążać pracowników i operatorów.

Przenoszenie jest zatem sprawą oczywistą i banalną, jednak problem może się zacząć w momencie, kiedy do załadowania pozostanie wiele naprawdę ciężkich produktów. Co ciekawe, chociaż w przemyśle technika i mechanizacja jest na porządku dziennym, największą popularnością cieszy się nieustannie transport ręczny, powiązany z przenoszeniem załadunków przez ludzi pracujących na co dzień w tego typu miejscach. Z przyczyn oczywistych nie zawsze jest to możliwe, faktem jest jednak, że ręczne prace transportowe są niejednokrotnie jedynymi możliwymi do zastosowania. Oczywiście transport tego typu nie zawsze jest bezpieczny, przede wszystkim dlatego, że regularnie powtarzane czynności po dłuższym czasie mogą doprowadzać do utraty zdrowia przez osoby pracujące fizycznie, co ma swoje konsekwencje w urazach kumulacyjnych, czyli takich, które powstają przy skorelowaniu ze sobą kilku mniejszych dolegliwości.

Tym samym osoby przenoszące ciężkie skrzynki czy kartony narzekają najczęściej na bóle kręgosłupa, przeciążenia i problemy z krążeniem. Do obowiązków pracodawców należy zapewnienie swoim pracownikom jak najlepszych warunków, dlatego też coraz chętniej w przestrzeniach hal produkcyjnych pojawiają się nowinki technologiczne w postaci manipulatorów czy też wózków paletowych. Przykłady takich urządzeń można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.dalmec.pl/. Oczywiście każdy z pracowników powinien doskonale wiedzieć jakie są zasady wykonywanych przez nich czynności i w jaki sposób transportować ciężkie towary, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań, niestety w praktyce bywa z tym różnie. Zarówno pracodawcy, jak i ich podwładni powinni doskonale wiedzieć, że transport ręczny wymaga dobrej znajomości poszczególnych obciążeń, dzięki czemu możliwe byłoby dopasowywanie poszczególnych sprzętów w momencie, gdyby okazało się, że fizycznie nie da się danego elementu przenieść. Niezwykle istotne są same etapy przenoszenia czy podnoszenia ciężkich załadunków, dlatego w momencie, w którym dany pracownik nie ma możliwości chwycenia w sprawny – i bezpieczny dla zdrowia – sposób, do pracy powinny wkroczyć profesjonalne urządzenia. Manipulatory są dzisiaj podstawą działania i sprawdzają się wszędzie tam, gdzie dane elementy do przeniesienia są na tyle nieporęczne i ciężkie, że pojedynczy pracownicy nie są w stanie podnieść ich za pośrednictwem siły własnych mięśni, nie wspominając już nawet o jakimkolwiek transporcie, nawet na krótkie dystanse. Jeżeli odpowiedniego urządzenia nie ma, można radzić sobie na inne sposoby, próbując włączyć do pracy rozmaite wózki czy inne tego typu elementy. Nawet jeżeli cokolwiek transportowane jest za pośrednictwem siły własnych rąk, konieczne jest zadbanie o to, aby tego typu czynność wykonana była zgodnie z podstawowymi zasadami higieny i bezpieczeństwa pracy i nie zagrażała zdrowiu czy nawet życiu.

Z tego też powodu niezbędne jest stosowanie się do prostych zasad, które powinny uwzględniać nie tylko wzrost i wiek pracowników, ale także ich płeć, przede wszystkim dlatego, że w magazynach i halach produkcyjnych pracuje z roku na rok coraz więcej kobiet, posiadających odmienną budowę ciała i nie mogących przenosić towarów o odpowiednio wysokiej wadze. Oczywiście różnice wynikają także z samego charakteru działania, ponieważ zupełnie inaczej będzie wyglądać przenoszenie w przypadku osób zatrudnionych w danym zakładzie na stałe, a nieco inaczej w przypadku tych, które funkcjonują czasowo. Ryzyko powstawania urazów kumulacyjnych jest znacznie niższe w przypadku tej drugiej sytuacji, dlatego też trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek byłby w stanie znieść stałe obciążenie nadwyrężające stawy, mięśnie i kręgosłup codziennie przez kilka czy nawet kilkanaście lat z rzędu. Nawet prawidłowa postawa czy pozycja ciała, taka jak chociażby przykucanie i nie podrywanie obciążenia bezpośrednio z ziemi czy też odpowiednie pochwycenie towaru obiema rękami i spokojne przeniesienie go z miejsca na miejsce może przynieść w konsekwencji problemy ze zdrowiem, dlatego też niezwykle istotne jest, aby przestrzeń przemysłu wyposażona była w nowoczesne urządzenia mające za zadanie obciążać pracowników fizycznych.

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!