Zabawa w słowa

 

słowne zabawySemantyka jest dziedziną wiedzy zajmującą się znaczeniami słów. Język polski jest językiem niesamowicie ciekawym właśnie pod względem semantycznym. Zarówno ze względu na przeszłość, jak i na teraźniejszość oraz oczywiście na przyszłość. Najważniejszym aspektem semantyki jest jednak nie samo znaczenie, ale jego przesunięcie lub całkowita zmiana. Dla przykładu słowo tapeta jeszcze kilkanaście lat temu było stosowane na określenie materiału, którym pokrywano ściany. Dziś tapeta to także znaczenie opisujące tło, które znajduje się na ekranie komputera, tabletu czy też telefonu komórkowego. W tym przypadku nastąpiło rozszerzenie znaczenia słowa tapeta i dziś służy ono określeniu większej liczby pojęć.

 Rozszerzenie znaczeń wyrazów

W semantyce rozszerzenie znaczenia słów wiąże się w ostatnich kilkunastu latach przede wszystkim z rozwojem technologii. W wyniku powstania takich urządzeń jak telefon przenośny, komputer czy telewizor, dziś operujemy słowami tapeta, komórka i pilot w znaczeniach, które kiedyś oznaczały wyłącznie materiał, schowek pod schodami czy prowadzącego samolot (dla dociekliwych samoloty pojawiły się około trzy dekady wcześniej niż pierwsze zalążki telewizora).

Rozbicie znaczenia

Ciekawe semantycznie są także słowa, które kiedyś oznaczały to samo, a dziś stosowane są do opisywania zupełnie innej rzeczywistości. Dla przykładu słowa serdeczny i sercowy były niegdyś używane wymiennie, a więc pozostawały swoimi synonimami. Na przestrzeni dziejów w języku polskim te dwa słowa poszły odrębnymi drogami. Pierwszy wyraz, czyli serdeczny figuruje do dziś jako przymiotnik opisujący osobę miłą i przyjazną lub też stosowany jest jako dookreślenie palca u ręki znajdującego się zaraz przy małym palcu. Słowo sercowy występuje na przykład przy takich słowach jak mięsień czy problem – wyrażenie problem sercowy występuje często w znaczeniu przenośnym i odnosi się do problemów między dwojgiem zakochanych. Jaka jest geneza obu pojęć? Otóż oba wyrazy pochodzą od nazwy organu, czyli od serca. I tutaj kolejna ciekawostka: wiele małżeństw w krajach zachodnich na przykład w Anglii czy te Stanach Zjednoczonych nosi obrączki na palcach serdecznych lewej ręki. Wyjaśnień może być kilka. Jednym z nich jest legenda mówiący jakoby właśnie ten palec posiadał w sobie magiczny eliksir sprzyjający związkom miłosnym. Jest to także palec znajdujący się po lewej stronie serca, czyli serdeczny.

Zmiana zabarwienia semantycznego

Interesujące wydają się takie słowa, które kiedyś nacechowane były pozytywnie, a dziś odbierane są negatywnie. I odwrotnie. Dla przykładu – kilka wieków temu słowo kobieta było bardzo wulgarne. Dziś jest znaczeniem co najmniej neutralnym. Wyraz określający część ciała na której siadamy kiedyś był z kolei neutralny. Dziś często traktowany jest negatywnie. Warto przyjrzeć się takim ciekawostkom i sprawdzić jakie jeszcze interesujące przykłady uda się znaleźć.

Co przyniesie przyszłość?

Dziś nie wiemy jak bardzo zmieni się język polski na przykład za pięćdziesiąt lat. Możemy tylko obserwować zmiany, które dzieją się właśnie teraz. Normy wzorcowe w mowie coraz częściej zostają przez użytkowników zachwiane. Zmieniają się również znaczenia wyrazów. Od jednych się odchodzi, bo życie codzienne nie uzasadnia ich użycia. Inne słowa zostają wyparte przez zapożyczenia, z którymi w jakimś stopniu niestety mamy w języku polskim problem. Jakakolwiek nie byłaby jednak przyszłość naszej ojczystej mowy, warto interesować się fenomenalnymi zmianami słów takich jak chociażby wspomniana tapeta, komórka czy pilot. Zmiany dzieją się tym samym nie tylko w języku, ale chociażby w gospodarce. To ta ostatnia razem z technologią wpływają na naszą mowę. Dziś śmiało możemy powiedzieć, że korzystamy ze sklepu na stronie http://www.otostyl.com/, ponieważ dla wszystkich będzie jasne, że chodzi o sklep online. Warto pamiętać, że nowe znaczenia czy neologizmy stanowią nierzadko ciekawą odskocznie od tego, co w naszym języku skostniałe i w pewien sposób nawet nudne.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Our website is protected by DMC Firewall!