Powiększamy małe kuchnie

mała kuchniaWiele osób boryka się z mieszkaniem zaledwie na kilkunastu, lub niewiele ponad dwudziestu, metrach kwadratowych. Trzeba przyznać, że takie warunki nie należą do najłatwiejszych, szczególnie, gdy posiada się kilkuosobową rodzinę. Na szczęście, dzisiejsze rozwiązania jakie oferują projektanci wnętrz pozwalają nie tylko na optyczne powiększenie przestrzeni, ale nawet na rzeczywiste zwiększenie jej funkcjonalności. Z przeprowadzonych pod tym kontem badań wynika, że najwięcej osób jest najbardziej niezadowolonych z rozmiarów swoich kuchni. Jest to bowiem przestrzeń, w której spędza się dużo czasu, a swoboda poruszania się jest bardzo istotna. Jak zatem sprawić, by mała kuchnia stała się większą? Wystarczy stosować się do kilku praktycznych porad, a wszystko stanie się możliwe.

Jeśli marzy się o powiększeniu swojej ciasnej kuchenki, warto w pierwszej kolejności skupić się na meblach. Można wybrać gotowe zestawy oferowane przez producentów w ich salonach meblowych lub zainwestować w meble robione na wymiar. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie jest dobre. Najważniejsze przy tym jest to, aby meble były jak najbardziej funkcjonalne. Można to zapewnić wykorzystując każdą, nawet najmniejszą przestrzeń. Warto więc powiesić szereg szafek pod sufitem tak, aby zyskać miejsce na kolejne stawiane na podłodze. Dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie kilku szafek szerokimi i dużymi szufladami. Nie mogą one być zbyt głębokie. Dzięki temu stają się doskonałym miejscem do przechowywania zestawów garnków, patelni oraz rozmaitych akcesoriów, które są niezbędne do pracy w kuchni. Być może nie każdy wie o istnieniu szafek typu cargo. Są to elementy wąskie, które pną się wysoko pod sufit, ale jednocześnie zajmują bardzo mało miejsca na podłodze. Dostęp do schowanych w nich przedmiotów jest bardzo prosty, ponieważ otwierają się tak jak szuflady. Świetnym pomysłem jest również wykorzystanie ciasnych zakamarków i bardzo małych przestrzeni. Można w nich zamontować szafki narożne lub szafki o niestandardowych wymiarach, czyli na przykład niezwykle małe i wąskie. Warto też przywiesić na ścianach kilka półek. Jeśli mamy taką możliwość, to warto poświęcić fragment przestrzeni na zamontowanie stolika. Projektanci proponują takie, które są składane. Jednym bokiem są przymocowane do ściany, drugi natomiast opiera się na dwóch nogach. Wystarczy je złożyć, aby blat znalazł się na ścianie nie zajmując przy tym żadnego miejsca.

Funkcjonalność, jaką powinna odznaczać się każda kuchnia, można zagwarantować także odpowiednim rodzajem materiałów wykorzystanych do budowy mebli. Optymalna sytuacja to taka, w której nie ma żadnych kłopotów z utrzymaniem odpowiedniego, wysokiego, poziomu czystości i higieny. W związku z tym, brud nie powinien się zbyt mocno osadzać na szafkach i blatach. Powinny być one również odporne na działanie środków chemicznych, które służą do czyszczenia i bardzo często są dosyć silne. Podobnie jest w kwestii płytek ceramicznych. Warto wybierać te, które mają gładką i równą powierzchnię. Wówczas czyści się je bez problemu. W przeciwnym razie brud na długo osadza się we wszelkiego rodzaju zagłębieniach i rowkach.funkcjonalny regał

Mała i ciasna kuchnia wymaga czegoś więcej niż tylko poprawy funkcjonalności. Warto sprawić, by optycznie się powiększyła. Jak to zrobić? Jest kilka sztuczek, które polecają profesjonalni projektanci wnętrz. W pierwszej kolejności można zabudować pewne sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak kuchenka mikrofalowa, zmywarka i ekspres do kawy. Tak samo można uczynić z pralką, jeśli ma ona swoje miejsce w kuchni. Powód jest bardzo prosty. Gładkie i jednolite powierzchnie sprawiają, że wnętrze wydaje się większe. Przestrzeń nabiera wówczas lekkości. Inaczej dzieje się, gdy wszystko stoi na wierzchu. Wówczas tworzy się wrażenie, że pomieszczenie jest zagracone, a przez to ciasne i mało przyjemne. W pewnym sensie takie rozwiązanie wpływa również na poprawę funkcjonalności kuchni. Jeśli usuniemy pewne sprzęty z blatów, to tworzy się na nich więcej miejsca do pracy. Nawet zainwestowanie w zmywarkę daje możliwość zamontowania jednokomorowego zlewu, co również przyczynia się do zyskania powierzchni do pracy. Kolejną istotną rzeczą jest odpowiednie oświetlenie. Warto poradzić się specjalistów w tej kwestii, żeby dowiedzieć się, jakiego typu oświetlenie sprawi, że przestrzeń wyda się większa. Jeśli decydujemy się na zawieszenie firanki w oknie, to powinna ona być gładka, pozbawiona zbyt dużej ilości wzorów i motywów. Kolejną istotną wskazówką w przypadku optycznego powiększania pomieszczenia, jakim jest kuchnia, jest zastosowanie jasnych kolorów. Dotyczy to zarówno mebli, jak i ścian oraz podłóg. Aby jednak uniknąć monotonii i nudy, warto zdecydować się na wyraziste akcenty, na przykład w formie kolorowych akcesoriów, żyrandola czy sprzętu gospodarstwa domowego.

Warto pamiętać, że kuchnia to przede wszystkim miejsce do pracy. Ważne jest zatem to, by wszystkie potrzebne sprzęty i akcesoria były na wyciągnięcie ręki. Aby to osiągnąć wystarczy odpowiednio poukładać przybory w szafkach i szufladach, wyznaczyć odpowiednie przestrzenie, aby wszystko miało swoje miejsce i było posegregowane. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnego chaosu, który tylko przeszkadza podczas kuchennych prac. Jak zatem widać, osiągniecie większej i bardzo funkcjonalnej przestrzeni w miejscu, które posiada zaledwie kilka metrów kwadratowych, jest możliwe. Wystarczy stosować się do wymienionych rad i wskazówek, a mała kuchnia stanie się nagle wygodną przestrzenią do pracy.

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Our website is protected by DMC Firewall!